фріланс

Всі хочуть досвічених спеціалістів – як новачкам на фрілансі шукати клієнтів

Те, що я завжди чую від новачків на фрілансі, що клієнтів мало, а конкурентів, які більш досвічені, дуже багато. И який тоді сенс клієнту обрати новачка, якщо він може знайти спеціаліста з досвідом, частіше за приблизно таку ж платню. А ще про те, що дуже багато людей за останні роки пішли на фріланс, і що приткнутись вже ніде, довкола одні спеціалісти.

Все це я чула і п’ять, і сім років тому, і, впевнена, буду чути і в майбутньому. Але впродовж всіх цих років одні новачки продовжували знаходити клієнтів, а інші махнули на фріланс рукою. Так як новачкам на фрілансі шукати клієнтів, на що саме треба звернути увагу? Про це сьогодні і поговоримо.

Почати хочу з того, щоб конкретизувати про який саме фріланс йдеться у цій статті. Тому що хто тільки не називає себе фрілансерами: від юристів і бухгалтерів до парикмахерів і майстрів з художнього розпису.

Оскільки я дуже багато років працюю у ніші маркетингу і інтернет-просування, то в першу чергу інформація нижче буде стосуватись всіх спеціалістів, які так чі інакше пов’язані з діджитал. Це копірайтери, сммники, спеціалісти з реклами, дизайнери, різні технічні спеціалісти, тощо.

А ще все, що я скажу нижче, буде дуже корисно всім тим, хто продає нематеріальні послуги, тобто такі, які неможливо помацати. Це, наприклад, психологи, коучі, консультанти, репетитори і т.д.

Пропоную почати з стеріотипів про фрілансерів. Це дуже важлива частина сьогоднішної розмови, яку зазвичай пропускають нетерплячі, і саме через це можуть не розуміти всієї суті і терпіти невдачі час почасу. Тож, будьте терплячими і уважними, це дуже важлива навичка для будь-якого самостійного спеціаліста.

Фріланс: як клієнти бачать спеціалістів

Якщо піти і спитати першого ліпшого бізнесмена про фрілансерів, то ви певно що почуєте розповідь про біржі фрілансу і що там можна дешево купити послуги. А ще про безвідповідальних спеціалістив які можуть запросто взати гроші і не виконати задачу, прогаяти всі терміни, або прислати роботу в останню мить і неналежної якості.

Часто кажуть про школярів, які підробляють після уроків, або мамочок, які підробляють у декреті. Такий собі типовий портрет фрілансера. Так, нажаль у поняття фріланс дуже підмочена репутація.

Якщо спитати клієнтів через що вони більше не хочуть працювати зі спеціалістами на фрілансі, то частіше за все ви почуєте одну з цих 7 причин:

  1. Безвідповідальність
  2. Необов’язковість
  3. Говорять незрозумілою для мене мовою термінів
  4. Я вже купував кота у мішку
  5. Я не знаю що таке ТЗ і не вмію його складати
  6. Багато фрілансерів погоджуються виконати роботу, а потім зникають
  7. Ніхто з них не може поянити якого результату мені очікувати і за що я плачу гроші.

Повірте, знайти відповідального спеціаліста, який якісно виконає свою роботу, і з яким буде просто і зрозуміло – той ще квест. Нічим не легше, ніж вам знайти собі клієнта.

Як фрілансери бачать самі себе

Зазвичай фрілансерами люди стають випадково. Хтось просто пробує щось заробляти в інтернеті, хтось через цікавість до соцмереж, хтось тому, що життя змусило почати хочь щось заробляти віддалено і т.д.

Для дуже багатьох людей фріланс – це можливість періодичного додаткового заробітку.

Розумієте? Мало хто бачить себе серьозним спеціалістом. Навіть у майбутньому. Для білшості це просто сучасний спосіб підзаробити.

А ще є когорта людей з завищенними очікуваннями. Їм “продали” фріланс як легкий спосіб заробляти багато грошей, працюючи по парі годин на день десь на пляжах Балі.

Чим є професійний фріланс насправді

Якщо ми розмовляємо про високооплачуваний фріланс, то це завжди про бізнес. Не лякайтесь цього, але кожен фрілансер, який заробляє хоча б від $1000 на місяць, що насправді дуже небагато, поводить себе як справжній бізнес.

Тобто, навіть якщо ви прийшли на фріланс з серьозними намірами, саме працювати, а не підробляти, то ключова помилка в тому, що ви ставитесь до цього саме як до роботи, а до потенційних клієнтів як до начальників.

Ця тема потребує окремої статті, яку я обов’язково напишу. Зараз прошу просто прийняти факт, що якщо ви плануєте на фрілансі стабільно і достойно заробляти, то вам треба почати ставитись до себе як до бізнес проєкту.

фріланс

А тепер будемо плавно переходити до теми цієї статті, а саме до високої конкуренції серед новачків, і що всі шукають лише спеціалістів з досвідом.

Фріланс і конкуренція

Серед новачків вона дійсно досить велика. І в принципі на ринку сформованого попиту, який бачать всі спеціалісти, конкуренція досить жорстка.

Хороша новина в тому, що з цієї конкуренції легко вийти, якщо розуміти як працює попит і пропозиція, про це буде такой окремий лонгрід. А зараз зосередимось на тому, кого саме треба шукати новачкам на фрілансі і як це робити.

Невже всі хочуть працювати лише з досвіченими спеціалістами?

У своїх думках і мріях так. Але мрії досить швидко розбиваються об реальність цін у спеціалістів з досвідом. І це тількі одна причина, чому багато клієнтів не проти попрацювати з новачком.

Насправді є ще одна причина, яку ні клієнти, ні спеціалісти не помічають. А вона набагато важливіша за ціну. Справа в тому, що якщо клієнт тільки починає свій шлях просування в інтернеті, або у нього немає сформованого відділу маркетингу і відповідних бюджетів на нього, то йому у майже 100% випадків буде набагато краще з новачком. І навіть результат співпраці з дуже великою імовірністю буде кращим. Зарай поясню.

У досвічених спеціалістів завжди досить об’ємне бачення своєї ролі у бізнесі клієнтів. Вони думають на кілька кроків наперед, бачать потенціал, хочуть більної свободи у діях і довіри до своїх компетенцій. А ще їм не цікаво працювати з проектами-початківцями, де майже неможливо передбачити результат. За вийнятком проектів, де є великі інвестиції, масштаби і можливості для експериментів. Плюс у них завжди є бачення можливостей розвитку для проекту, яким вони активно діляться з клієнтами, а вони до цього просто не готові, навіть у своїх думках.

У новачків же навпаки. Вони часто більш обережні в прогнозах, хочуть отримати хочь якийсь видимий результат від своєї роботи, навіть при найменшому бюджеті, часто бачать тільки найближчі можливі кроки, але цього достатньо на початку розвитку проекту. Саме тому клієнтам-початківцям комфортніше зі спеціалістамі-початківцями. Вони обидва будуть діяти дуже обережно і будуть однаково радіти і помічати навіть найменший результат співпраці.

І якщо спеціаліст-початківець це зрозуміє і буде пояснювати своїм потенціальним клієнтам, показуючи свій ентузіазм і зацікавленність у результатах співпраці, то йому буде набагато легше знайти такі проекти.

Як новачку на фрілансі шукати клієнтів

Звичайно не так, як досвіченому спеціалісту. Тобто всюди, де тільки можна. Новачкам я рекомендую відповідати на всі можливі вакансії у різних групах і чатах, де шукають спеціалістів. Головне вчасно перестати шукати клієнтів саме так, тому що це досить тупиковий шлях, який потребує багато часу. Але для новачків підходить як найкраще, тому що дає ще й досвід активної комунікації з потенційними работодавцями. Але будь-ласка, знайшли перших декількох клієнтів, напрацювали хоч якийсь досвід, і все, переходьте до дій, які дозволять клієнтам знаходити вас, а не навпаки.

І розкажу про один лайфхак, який завжди чудово працює саме для новачків. Шукайте клієнтів на різних курсах, марафонах, де навчають вашим навичкам або тому як почати бізнес чи щось у ньому покращити. На такі навчання зазвичай йдуть ті, у кого немає багато грошей на спеціалістів і вони планують все робити самі. Але повірте, досить швидко розуміють, що краще заплатити спеціалісту, хоча б і новачку. І знаходять таких спеціалістів прямо на навчанні. Таким способом знайшли перших клієнтів дуже багато спеціалістів, яких я знаю особисто, та і я сама колись отримала немало клієнтів саме так.

Далі буде багато цікавого, тож буду рада дружбі в соцмережах: підписуйтесь на мій Facebook, у ньому пишу найчастіше, та Instagram.

На ваші запитання радо відповім в коментарях, або пишіть у приватні в соцмережах.

One Comment

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *